V prvním kole krajského přeboru jsme zavítali do Přerova k utkání s ŠK Vinary. Zkusím napsat pár svých postřehů očima kapitána. Před zápasem jsem očekával vyrovnaný zápas, ale opak byl pravdou. Přece jen domácí dali přednost spíše mladým nadějím, a protože my jsme hráli v podstatě v základní sestavě, byli jsme favorité.
Jako první jsem skončil já (2 š.), soupeř se zalekl mého pěšcového nástupu na královském křídle, které se rozhodl bránit dámou z pole h4, přišlo však g4-g5 a soupeř s hrůzou zjistil, že jeho nejcennější figura je v ohrožení. Zkusil ještě odevzdat figuru, ale protože musel dát ještě jednu, partii vzdal. Jako druhý dohrál Petr Z. (5 š.), který černými v sicilské rychle vyrovnal, vyměnil většinu materiálu a v koncovce těžkých figur zkoušel svého mladého soupeře ošálit. To se za chvíli povedlo, když jeho soupeř si vybral „zisk“ dámy za dvě věže. Partie už pak dlouho netrvala, protože Petr rychle protlačil svého volného pěšce do dámy.
V jakém pořadí skončili další partie si nepamatuji úplně přesně, ale brzo vyhráli útokem na krále jak Jirka (8 š.) tak i Nikola (6 š.). Pak se však situace začala trochu komplikovat. Na jedničce hrál Petr Š. (1 š.), který měl proti sobě velice silného soupeře. Zkusil v zahájení překvapit, na 1. e4 zahrál 1.- e6 a po 2. d4 pokračoval 2. – c5, ale přesto to asi nebylo úplně ono. V o něco horší pozici musel hrát přesně a když přehlédl soupeřův taktický trik musel kapitulovat. Druhé vítězství našeho soupeře se událo na 7. šachovnici, kde Dan stál po zahájení velice dobře, pak ovšem přišla na řadu taktika a jeho soupeřka získala dámu za věž a jezdce. Pozice však byla nejasná a mohlo se hrát ještě dlouho (s šancemi na obě strany), ale bohužel po prvním přehlédnutí ve snaze o aktivní hru přišlo brzy druhé, které ztrácelo jezdce a tím i partii.
Vedli jsme tedy 4-2 a dohrávali se partie na 3. a 4. šachovnici. Na třetí hrál Míša černými královskou indickou a jeho soupeř zahrál „bezpečnou“ výstavbu s c3. Pozice černých figur se mi líbila, zvlášť když přišlo f5, tak to připomínalo moji oblíbenou Holandskou. Následně černý tahem Sa6 donutil bílého krále rošovat na dlouho a očekával jsem, že Míša zdvojí věže na b-sloupci a dá mat, ale soupeř se bránil dobře a aktivitou v centru držel pozici zřejmě v rovnováze.
Mezitím na 4. š. Marek získal ze zahájení výhodu a pak i útok na krále a čekal jsem jeho brzkou výhru. Mohl v jednu chvíli získat pěšce obětí jezdce Jxh7, s tím, že dobere figuru následujícím tahem zpět. Marek po partii říkal, že tah i viděl, ale protože kromě pěšce (a poziční výhody) tam (asi) nebylo nic jiného, zvolil jiné pokračování. Skočil dámou na h5 a následně zahrál závazné g4 a snažil se dát soupeři mat, ovšem soupeři se podařilo vyměnit pár lehkých figur a protože ani bílý král se necítil úplně komfortně začal být osud partie nejasný. Zvlášť když také docházel čas na hodinách. Naštěstí Markův soupeř si nepočínal dostatečně razantně k získání protihry a dovolil Markovi h6 a Df6, kde už pak nebylo proti matu na g7 obrany.
Zápas byl tak definitivně rozhodnut v náš prospěch a tak na třetí desce se soupeři shodli na remíze. Zvlášť když pozice vypadala naprosto v rovnováze. Zajímavostí je tak mimo jiné i dominance bílých figur – 6:1 při jedné remíze.
Komentáře již byly uzavřeny.