V neděli 17.11. zavítalo družstvo Agentury 64, hrající pod názvem svého sponzora Galerie Atrax Přerov, na půdu jednoho z favoritů 2. ligy F – Třince B. Domácí ještě před pár lety hráli 1.ligu, jejich soupiska svědčí o tom, že mají ambice se do prvoligových vod vrátit. My také na první ligu vzpomínáme v dobrém a nebráníme se myšlence někdy si tuto prestižní soutěž ještě vyzkoušet. Obě družstva nastoupila oslabena o dva hráče – domácím chyběly WGM Szczepkowska-Horowska a WGM Sikorová, my jsme postrádali dvojici Jiřích Navrátilů. Přesto k zápasu nastoupilo celkem 6 hráčů s mezinárodním titulem – na straně domácích IM Neděla, WIM Mastas-Clement a IM Milan Babula, v našem dresu IM Biolek st., IM Sluka a FM Obšivač.
K zápasu – první kámen k celkovému úspěchu jsem položil já na 1. šachovnici, když jsem při přechodu ze zahájení do střední hry zaknihoval černými remízu. Po třech hodinách hry se přidal Pepa Obšivač (3.š.), kterému francouzská nevyšla podle představ, záchranu našel v mírových rozhovorech, jenž byly vyslyšeny.
Do vedení nás dostal Michal Hrabal (4.š.). Hraboss dokázal, že nemusí být jen maskotem a posunovačem sestavy, ale že také dokáže hezky a rychle vyhrát. Jeho útok v zavřené sicilské byl opravdu neodolatelný – důležitý bod!
Celkový výsledek se (jako obvykle) lámal v časových tísních. Ty jsme zvládli se ctí. Víťa Musil (7.š.) sehrál dobrou partii – černými ve španělské postupně přebíral iniciativu, až se jeho mladý soupeř rozhodl vykoupit kvalitou. Hodnocení pozice se moc nezměnilo, pořád stál Víťa jasně lépe. Nakonec bohužel také chyboval a soupeř získal kvalitu zpět a byla zaknihovaná další remíza. Pěkně svého soupeře přehrál Petr Zatloukal (8.š.). Ve francouzské s 3.Jd2 postupně omezoval možnosti černého, aktivita bílých figur narůstala a nakonec černý v 39. tahu překročil čas.
Na 4:2 zvýšil remízou Radek Sluka (2.š.). Radkova partie měla jeho typický rukopis – zahájil Kotrčovým 1.Jc3, partie ale přešla do Caro-Kannu s minimální výhodou bílého. To ovšem Radka neuspokojovalo, tak obětoval pěšce za bohaté taktické možnosti, které využil ke zmatení soupeřky. Nakonec získal pěšce zpět a vznikla přibližně rovná koncovka, s kterou se ale soupeři dlouho netrápili.
Napětí zápasu vrátil Pepa Zedník (5.š.). Pepa rozehrál rutinovaně zahájení – proti domečkům bílého (Jf3, g3, b3, d3, c4) zvolil Laskerovo Jf6, d5, c6, Sf5, e6 a pohodlně vyrovnal hru. Pak ale následovalo ve zcela nevhodný moment apokalyptické dxc4?? a zbytek jeho pěšcové struktury silně připomínal prohnilý chrup stoleté indiánské stařeny, čehož soupeř nemilosrdně využil a přes Pepův pověstný odpor snížil na 3:4.
Osud zápasu tedy rozhodovala 6. deska. Jakub Fuksík v zahájení získal mírnou převahu, a proto odmítl nabídku remízy. Ve střední hře ale nepokračoval přesně a iniciativa přešla na stranu černého. Ten ale v dramatickém závěru uspěchal „vítěznou“ kombinaci, kterou Kuba pěkně vyvrátil a z pozice síly vynutil remízu.
Celkově tedy nijak efektních, ale o to více hřejivých a věřím, že i zasloužených 4,5:3,5!
Richard Biolek
Komentáře již byly uzavřeny.