Olomoucké léto úspěšně za námi

Ve dnech 9. – 17. srpna proběhl v Olomouci již 25. ročník Olomouckého šachového léta. V pátek 9. 8. se konala na Horním náměstí v Olomouci simultánka s fenomenálním Davidem Navarou. Hrálo se za velkého zájmu diváků na 24 šachovnicích, celkem velmistr Navara odehrál 38 partií, z nichž 34 vyhrál, 3 remizoval a 1 prohrál.

Hlavní turnaje odstartovaly v sobotu 10. 8., celkem se jich zúčastnilo 252 hráčů z 26 zemí takřka z celého světa (mj. Koreje, Kanady, Jihoafrické republiky, …).

Nejvíce pozornosti poutaly uzavřené turnaje – 1 GM a 2 GM. Ve velmistrovském turnaji VALOZ CUP jsme zástupce neměli, v turnaji IM 1 PROCLIENT CUP bojoval IM Radek Sluka a naše nová posila Timofej Bokhnak. Radek hrál turnaj po velmi dlouhé době a bylo to znát. V prvních kolech jej několikrát zradila taktika. Ve druhé polovině turnaje se zvedl a doháněl ztracený terén. Bohužel prohra v posledním kole jej uvrhla až na 8. místo z 10 zúčastněných ziskem 4 bodů. Rovněž Timo měl po 4 kolech jen 2 remízy a 2 prohry. Druhá půlka mu vyšla výrazně lépe a s celkovým ziskem 5 bodů obsadil 5. místo.

V turnaji IM 2 OPTIMTOP CUP jsem bojoval já. I já jsem se nevyvaroval několika slabších chvilek, ale nakonec jsem skončil na slušném 2. místě s 6 body, bez porážky.

V Otevřeném mistrovství České republiky seniorů v kategorii nad 50 let nás reprezentovala Jana Biolková. Bojovným výkonem dobyla 3,5/9 a jen pomocné hodnocení ji odsunulo na 2. místo mezi ženami.

I v Otevřeném mistrovství České republiky seniorů v kategorii nad 65 let jsme měli jednoho zástupce. Vítězslav Musil se bil jako lev a se startovním číslem 26 se probil až na 15. místo s 5,5 body.

Slušná konkurence se sešla i v Otevřeném turnaji Open Olomouc  – mezi 87 startujícími bylo 8 Grygováků. Nejlépe se počínal nejzkušenější z nich Petr Švancara. Petr vsadil na jistotu, celý turnaj absolvoval  bez porážky a s 6,5 body skončil na výborném 5. místě, když ještě v posledním kole bojoval o celkové prvenství! Výborný start – 3/3 měl Míša Černý, střed turnaje byl slabší – dvě prohry a jedna remíza, ale skvělý finiš – 2,5/3 jej katapultoval na velmi slušné 11. místo. Na 32. místě skončil Dan Zrůbek, získal 5 bodů. To není málo, ale vzhledem k to, že většina jeho soupeřů byla papírově slabších, mohlo to být o něco lepší. Ale je třeba ocenit, že Dan se nenechal zdeptat průběhem turnaje a dobrým závěrem se dostal na slušnou pozici. Výborně bojoval Jenda Knápek, mj. v 1. kole porazil Dana. Bral samé silnější soupeře a uhrál výborných 50%, což mu vyneslo nejen 45. místo, ale i cca 100 bodů do ELA. 63. skončila Lenka Mikešová, čímž si polepšila o 1 příčku proti svému nasazení. Lenka se také utkávala s vesměs silnějšími soupeři, zajímavostí je, že ani jednou neremizovala, ale 4 výhry se cení. Tři bodíky získala Sára Pešková, což ji přisoudilo 77. pozici. To nevypadá příliš efektně, ale kromě kupy zkušeností získala i nějaké ty Elo bodíky. 2,5 bodu a 79. místo je pro Manfreda Líbala při jeho prvním startu v tak těžkém turnaji velmi slušné. Velkým pozitivem je, že Fredy dokázal hrát 3 – 4 hodinové partie a svou kůži rozhodně neprodával lacino. Jen 2 body získal Radek Peška, ale i on je teprve na začátku své kariéry a příště to určitě bude lepší!

Hrál se i rapid a bleskový turnaj, v rapidu se z našich nejlépe dařilo IM Milanu Žůrkovi, který skončil druhý, v blickách předvedl svou kvalitu Adam Zrůbek, jenž se stal krajským přeborníkem.

Turnaj je Memoriálem Jaroslava Fuksíka, na kterého stále vzpomínáme. Nutno říci, že jeho syn Jakub zvládá pozici ředitele turnaje se stejnou bravurou. Poděkování samozřejmě zaslouží všichni, kteří pomohli při organizaci.