Jeseník a Chrudim

V sobotu 11. 5. 2024 se v Jeseníku konal KP družstev starších žáků, který je kvalifikací do dorostenecké ligy. Naše Áčko dor. ligu hraje, takže jsme o postup neusilovali, ale rozhodli jsme se vyslat B-tým, ať se procvičí ve vážných partiích – hrálo se tempem 50 minut na partii + 10 sekund na tah. Sešla se čtyři družstva, takže se hrála tři kola na pěti šachovnicích. V prvním kole jsme suverénně porazili Prostějov B 4:1, ve druhém kole s trochou štěstí Jeseník C 3:2 a v posledním kole jsme v souboji o 1. místo těsně podlehli Jeseníku B 2:3.

Výkony našich hráčů rozhodně nebyly špatné, na rozdíl od soupeřů jsme dobře hospodařili s časem a partie měly slušnou úroveň. První šachovnici spolehlivě pokryla Lenka Mikešová (2b), na 2. zazářila Valentýna Sochorová (2,5), na třetí se trápil Oto Růžička, jenž v současné době bohužel šachu moc nedává (1), čtvrtou dobře hájila naše posila Sára Pešková (1,5) – mohlo to být i lepší, ale poslední kolo promarnila vyhranou koncovku v časovce. Na poslední desce Fredy Líbal pěkně vyhrál první dvě kola, poslední se mu moc nepovedlo, měl tedy 2 body. Celkové druhé místo je slušné.

Ve dnech 25. a 26. 5. 2024 v Chrudimi nás čekala větší výzva – Mistrovství ČR družstev starších žáků. Tento turnaj je otevřený a poměrně oblíbený, takže konkurence byla poměrně silná.

Do turnaje jsme vstoupili impozantně – 6:0 proti Jundrovu B. Ve druhém kole jsme sice bojovali, ale na 6. nasazenou Náměšť n. O. to nestačilo. Prohráli jsme 1:5, čestný úspěch zaznamenal Dan proti silnému soupeři. Ve 3. kole jsme opět vysoko vyhráli 5,5:0,5 nad Porubou. Ve 4. kole jsme sehráli výborný zápas s hořkým koncem. Favorizované Ústí n. L. jsme měli na lopatě, po několika obratech v koncovkách jsme podlehli těsně 2,5:3,5. Zápas s Vyškovem jsme měli relativně pod kontrolou. Hodně dobrodružnou partii sehrál Dan, nakonec ji nezvládl, ale zbytek týmu zajistil výhru 4:2. V 6. kole zbytečně prohrála Lenka Mikešová, ale zbytek týmu opět zabral a zvítězili jsme 4,5:1,5 a v průběžném pořadí jsme atakovali první desítku.

Jako vždy ale rozhodly poslední tři kola. V 7. kole jsme po zásluze prohráli s Aurorou 1,5:4,5. Krize nastala v 8. kole, kdy jsme hráli s Teplicemi nasazenými za námi. Bohužel rychle prohrál Fredy a rovněž Jenda stál brzy špatně a když se přidal i Dan bylo jasné, že nevyhrajeme. Nakonec jsme prohráli 2:4. Problémy jsme měli i v posledním kole, nakonec jsme (především díky děvčatům) vyhráli 3,5:2,5. Celkové 27. místo je jen průměrné. K výsledku jednotlivců – Dan Zrůbek (1. š.) se s touto kategorií rozloučil slušným výkonem 6/9, Lenka Mikešová (2.) hrála také naposledy, uhrála 4,5, mohlo to být malinko lepší. Jenda Knápek (3.) se snažil, ale vůbec se mu nedařilo, zvláště tři nuly na závěr jsou špatné a 3 body jsou pod Jendovy možnosti. Valentýna Sochorová (4.) zpočátku dost zápasila s časem, 4. kolo dokonce na čas prohrála. Pak se jí podařilo zrychlit a 6 bodů je slušných. Sára Pešková (5.) byla procentuálně nejúspěšnější – 6,5 je velmi pěkných. Fredy Líbal (6.) měl výbornou sobotu – 4,5/6, v neděli měl (stejně jako Jenda) tři nuly. Vzhledem k tomu, že Jenda i Fredy měl na místě rodiče, nejednalo se o probdělou noc, prostě Fredymu došly síly. Výkon je tedy nakonec průměrný, ale je dobré, že se Fredy zlepšuje.

V každém případě děkujeme hráčům i doprovodným osobám za reprezentaci!