Do Lidového domu k západu s Rošádou Prostějov jsme dojeli v několika skupinách bez oficiálního kapitána nebo jeho zástupce, ale i přes drobné komunikační nejasnosti nakonec vše v pořádku. Dík patří řidičům a rodičům doprovázejícím mladé šachisty.
Hrál jsem Oblast letost teprve podruhé a byl jsem příjemně překvapen, jak zodpovědně mládež A64 k partiím přistoupila! Můj tajný tip, že na prvních deskách dáme 4:0 a někdo z mládežníků z U12 už tu půlku udělá, nakonec téměř vyšel. V průběhu zápasu to ale na bodový zisk ne vždy vypadalo:
První šachovnici hájil černými Franta Kamarád proti zkušenému vladimíru Dvořákovi. Bílý soustavně vyhrožoval volným d pěšcem na 6. řadě a aktivním králem v pozici se všemi věžemi a jedním jezdcem na každé straně. V jednostranné časové tísni, ale musel udělat nějaké přešlapy a na jetelíčku bílých pěšců si nakonec víc pochutnala černá kobyla. Ta zajistila důležitou pěšcovou převahu na královském křídle a bod pro nás.
Já jsem hrál na 2. šachovnici s Pavlem Bráchou. Ve střední hře bez dam jsem získal pěšce a dvojici střelců, což mi umožňovalo tvářit se jako hráč s převahou. Těsně před 40. tahem jsem dostal dalšího pěšce a to už znamenalo povinnost hrát na výhru. Se střelcem proti jezdci a spánkovým deficitem po nočním plese jsem se ještě dost natrápil, ale nechtěl jsem partii pustit, když mládežíci hráli tak dobře. Nakonec bod po téměř šesti hodinách hry. Rošádu jsem si ale tentokrát v Rošádě nezahrál.
Na třetí šachovnici Ivo škvír s Tomášem Gorbou nevyřešili věčnou otázku, zda je izolovaný pěšec výhoda anebo slabina a po bitvě bez dam remizovali.
Na čtvrté získal bod pro A64 Jindra Jelínek, který stál dobře a než jsem se stihnul po chvíli podívat znova, už se zvedal od partie s bodem. Skončil jako první a výhrou možná dodal ostatním potřebný optimismus. Mě tedy určitě.
Na páté šachovnici uhrál remízu nejmladší Jan z šachového klanu Šobáňových. Mám dojem, že po zahájení ošidil soupeře v zápletkách o pěšce, pak jsem pro změnu viděl nebezpečnou aktivitu soupeře spojenou s ovládaným centrálním sloupcem a nakonec remíza v koncovce různobarevných střelců.
Na šesté si Nikola Gregůrková bílými nechala ve španělské pozici vyměnit hned na začátku bělopolného střelce a hrála pod nepříjemným rentgenem černého střelcového dua na polích b7 a d6. Prokázala ale vynalézavost, díky které přežila v průběhu partie mnohá slabá pole i řady a kapitolovala až po věžové koncovce, ve které měla pěšce méně.
Na sedmičce Tomáš Mohapl (připravující se na MČR v kategorii do 10 let) vzdoroval soupeři celých pět hodin, ale zřejmě nezachránil osudné pěšcové slabiny před soupeřovými figurami a jejich lepší souhrou.
S ostudou neodešel ani nejméně zkušený Adam Kurfürst na poslední šachovnici. Vzdoroval dlouho, ale soupeřovým zkušenostem a nakonec i pěšcové lavině zatím nestačil.
Celková remíza 4:4 je proti zkušeným soupeřům určitě úspěch!
Komentáře již byly uzavřeny.