V sobotu 11.10. zajíždělo družstvo Grygova k úvodnímu dvojkolu 1. ligy mládeže do Starého Města. O půl deváté jsem v Olomouci naložil část naší výpravy (Milan, Jindra, Matěj a Honza) a vydal se na cestu. Druhá část výpravy (Šimon + Tomáš) putovala druhým autem z Prostějova. Bohužel jsem své znalosti cesty do Starého Města trošku přecenil (přece jen už jsem tam dlouho nehrál) nevyužil služeb navigace a odhadovaná doba jízdy cca 1 hod 10 min. se trošku protáhla, ovšem částečně i díky ranní mlze. Ale přesto jsme dorazili vcelku v poklidu chvíli před začátkem utkání.
Naše sestava byla oslabená o nejlepšího hráče Jáchyma Bareše, který dle mých informací cestoval na astronomickou olympiádu do Kirgistánu (to jsou dnes věci !?!?). Jiná absence nebyla, takže naše sestava byla 1. Tomáš Zajíček, 2. Milan Skula, 3. Jindra Jelínek, 4. Šimon Londin, 5. Matěj Hrabal a 6. Jan Šobáň.
V prvním utkání jsme se utkali s domácím Starým Městem, i když podle zápisu o utkání jsme byli domácí my. Přestože nehrál Jáchym byli jsme mírnými favority a chtěli jsme vyhrát. Bohužel od začátku se utkání nevyvíjelo dobře. Na 6. desce Honza ztratil brzy v zahájení figuru, navíc na 2. desce Milan spadl soupeři do varianty (hrál se Skotský gambit) a jeho pozice vypadala od nějakého šestého, sedmého tahu velmi podezřele. Ostatní pozice byly tak nějak normální, v rovnováze.
První ovšem skončila překvapivě partie Matěje na 5. šachovnici, který rozehrál zahájení vcelku v pořádku, ale soupeřka se chopila iniciativy a zahájila útok na krále. V mírně horší pozici pak Matěj přehlédl figuru při pokračujícím útoku a soupeřka již svoji šanci nepustila, prohráváme 0 – 1. Mezitím Honza (6 šach.) zabojoval, soupeře zatlačil do obrany a získal část materiálu zpět, soupeři se ovšem podařilo vyměnit dámy a zůstaly mu dvě figury (J+S) a dva pěšci proti věži. Jeho soupeř (Vlastimil Babula ml.) však ještě nemá techniku svého tatínka a počínal si tak nešikovně, že ztratil obě figury, posléze i všechny pěšce a tím i partii. Vyrovnáno 1-1.
Na čtvrté šachovnici hrál Šimon, jeho partii si moc nevybavuji, ale již od zahájení stál dobře, ve střední hře soupeře ošidil o figuru a při realizaci převahy si počínal bezchybně – volným pěšcem za podpory střelce a věže došel až do dámy. Vedeme 2-1. V tu chvíli jsem již věřil, že utkání vyhrajeme. Na první šachovnici stál Tomáš dobře, po zahájení (hra dvou jezdců v obraně) získal bílými příjemnější pozici, ve střední hře soupeře přehrál a získal dva pěšce. Jediným problémem byla přítomnost různobarevných střelců na šachovnici. Přesto jsem věřil, že Tomáš je zkušený hráč a výhodu promění v celý bod. Současně Milan na druhé desce stál sice pořád na prohru, ale soupeř tak nějak tápal a nevěděl jak svoji kořist dorazit a Jindra na třetí stál naprosto vyrovnaně a nic nevypadalo, že by měl prohrát, takže k celkové výhře potřebných 1,5 bodu bylo na dosah.
Bohužel vše dopadlo jinak. Milan stál opravdu zle, a přestože soupeř nedělal nějaké super tahy, dostal se postupně na kobylku černému králi, všem hrozbám nešlo čelit a před matem se Milan vzdal. Vyrovnáno 2-2. Jindra sehrál také vcelku smolnou partii. Bílými rozehrál hru dámským pěšcem, vybudoval solidní pozici a získal i mírnou iniciativu. Po výměně všech lehkých figur a dam se však Jindra dostal do čtyř věžové koncovky, kterou možná trošku podcenil a ztratil pěšce, pozice měla ovšem nadále silný remízový charakter, ovšem Jindra ve snaze hrát aktivně oslabil ještě více zbylé pěšce, které se staly pro soupeře snadnou kořistí. I když všechny věžové koncovky jsou remízové, tato nebyla. Prohráváme 2-3.
A ani na jedničce hrajícímu Tomášovi se nakonec nepodařilo dobře rozehranou partii dotáhnout do úspěšného konce, pozice nebyla lehká a soupeři se podařilo vyměnit obě věže a koncovku různobarevných střelců i bez dvou pěšců dokázal zremizovat. Tomášovi nakonec zůstal sice pěšec na krajním sloupci a střelec navíc, ale byl to tzv. „falešný“ střelec, který neovládal pole proměny. Takže remíza a celkově jsme prohráli 2,5 – 3,5. Škoda, alespoň jeden zápasový bod jsme uhrát mohli.
Odpoledne jsme nastoupili ve stejné sestavě proti celku Sokol Hošťálková s úmyslem napravit dopolední výkony i výsledek. Tentokrát se vše vyvíjelo od začátku dobře, zejména na zadních šachovnicích. Šimon na čtvrté i Matěj na páté šachovnici získali brzo materiální převahu po chybách svých soupeřů a dovedli bez problémů své partie k vítězství. Bohužel se nepovedla partie Honzovi (6 šach.), který nabídl soupeři figuru, přesto se Honza snažil zabojovat a zvrátit průběh partie, zkušenější soupeř ovšem využil oslabeného postavení Honzova krále a protiútokem rychle partii ukončil. Vedeme tedy 2 – 1 a dohrávaly opět přední šachovnice.
Jindra na třetí černými v zahájení ztratil (obětoval?) pěšce, ale získal za něj určitou kompenzaci, jenže ta se postupem času rozplynula, bílý převzal aktivitu a začal hrozit útokem na krále. Jindra zřejmě nechtěl odolávat útoku (já bych si to spíše nechal ukázat) a vyměnil dámy. Dobrá myšlenka, jenže byla proveditelná jen za cenu ztráty figury. Mládežnické soutěže na této úrovni jsou ovšem specifické a potvrdilo se, že hra koncovek není jejich silnou stránkou a i s figurou více není ještě o osudu partie rozhodnuto. Tentokrát na to doplatil Jindrův soupeř, hrál koncovku tak nešikovně, že vyměnil své aktivní věže za Jindrovi pasívní, čímž mu zůstal čistý jezdec navíc, ovšem bez jakékoliv podpory svého krále. Takže Jindra jej začal pronásledovat a postupně pobral většinu bílých pěšců a později i toho jezdce (nevím jak o něj soupeř přišel, neměl jsem nervy to celé sledovat), čímž vznikla remízová pěšcová koncovka, kde Jindra měl pěšce g+h a soupeř dvojpěšce na sloupci g, ale aktivnějšího krále, který hrozil sebrat oba Jindrovi pěšce. Bylo vidět, že oba hráči si nejsou jisti a tak i výsledek této partie byl ve hvězdách. Nakonec to Jindra zvládl lépe, zůstal mu ku podivu pěšec více a zkoušel ještě soupeře udolat, ale výsledkem byla zasloužená remíza, držíme tedy vedení 2,5 – 1,5.
Na první šachovnici hrál Tomáš černými proti nedávnému účastníku MS mládeže Martinovi Nehybovi. Tomáš měl za úkol mladšího soupeře hlavně nepodcenit. Hrála se anglická, ve které bílý v poklidném průběhu střední hry dvakrát nabízel remízu, ovšem vzhledem k vývoji Jindrovi partie jsem Tomášovi doporučil pokračovat. Tomáš bojoval a postupem času získal určitou výhodu. Bílý se snažil tuto výhodu eliminovat přechodem do koncovky různobarevných střelců s pěšcem méně. Objektivně by měla být asi remízová, ale bílý nezahrál nejpřesněji a umožnil Tomášovi průnik po černých polích do tábora bílého přes královské křídlo. Tomáš ke své škodě zvolil druhou lákavou možnost proniknout přes dámské křídlo, která ovšem byla odražena a díky již aktivnímu bílému králi nezbývalo Tomášovi než přijmout nabídku remízy. Stav je tedy 3 – 2 pro nás.
Jako poslední dohrával Milan na dvojce. Bílými hrál 1. d4 a postavil zahájení vcelku klidně a nenáročně, což dovolilo černému pohodlně vyrovnat i převzít mírnou iniciativu. Zvlášť když bílý se rozhodl bránit slabého pěšce g3 králem z pole f2 při plné šachovnici figur jsem měl o vývoj partie obavy. Milan ovšem postupem času většinu z aktivity soupeře zneutralizoval a vznikla koncovka S+J x 2S s pěšci na obou křídlech. Dvojice střelců černého byla nepříjemná a Milan musel dávat pozor. Černý se snažil a v jednu chvíli obětoval pěšce na královském křídle, Milan jej odvážně sebral, čímž se ovšem jeho krátkonohý jezdec zatoulal dosti daleko od dámského křídla a já jsem opět začínal mít obavy o výsledek. Získat jen jeden bod by byla další ztráta. Naštěstí Milan vše stihl svým jezdcem „obskákat“ a i díky přičinění soupeře stál v závěrečné pozici na výhru (pěšec více + ztrátě druhého nemohl soupeř zabránit). Milan se ovšem zalekl protišancí, nic neriskoval a z pozice síly podepsal remízu, která nám stačila k celkovému vítězství. Konečný stav 3,5 – 2,5.
Zápasy oba byly velmi dramatické a prohrané první kolo trošku mrzí. Všichni však příkladně bojovali a nedali svou kůži lacino. Je potřeba si vzít poučení jak z případných chyb v zahájení, tak i v koncovkách, a cenné zkušenosti potom prodat v dalších utkáních.
Nedělní 3. kolo komentuje Richard Biolek
V neděli na UP Olomouc zavítalo družstvo Loko Brno C.
Nastoupili jsme ve stejné sestavě jako v sobotu a byli jsme favority. S Céčky bychom neměli mít problémy, leč zápas tak jednoznačný nebyl. Brzy sice vyhrál Tomáš Zajíček na první, jehož soupeř nezvládl nástrahy jemu neznámé varianty hry dvou jezdců. Pak bohužel vyrovnal Honza Šobáň na poslední. Partie měla hodně romantický průběh – v zahájení ztratil Honza figuru, ale ani po výměně dam soupeř příliš nevěděl, jak materiální převahu využít. Honza bojoval, vytvořil si volného pěšce, jenž soupeře tak vyděsil, že za něj odevzdal svého jezdce více. Pak hoši asi 20 tahů tahali totálně remízovou věžovku s blokovanými pěšci f4:f5, Honza nakonec vyměnil věže, svého pěšce ztratil a i když na desce stále byla remíza, teoretickou koncovku nezvládl. Tvrdě nabytá zkušenost!
Podobná kovbojka se děla na pětce – soupeř Matěje Hrabala se rozhodl odehrát partii za 10 minut a Matěj se bohužel jeho hře přizpůsobil. V této blicce sice Matěj získal dva pěšce, ale přítomnost dam na šachovnici a slabší Matějův král činili výsledek nejasným. Naštěstí brněnský borec korunoval svůj výkon tím, že umožnil Matějovi skórovat jednotahovým matem. Vedeme tedy 2:1 a vše vypadá růžově. Bohužel sobotního hrdinu Šimona Londina na čtyřce postihne pomatení smyslů – v koncovce ztratí pěšce a vymění všechny figury. Naštěstí jeho soupeřka uplatňovala svou převahu v pěšcovce tak, že málem prohrála. Nakonec vše končí oboustranně nezaslouženou remízou.
Poslední dvě partie již probíhají víceméně logicky. Jindra Jelínek tentokráte hraje velice pozorně, získá pěšce, kterého i díky výbornému propočtu uplatní. Za stavu 3,5:1,5 dávají borci na druhé šachovnici nejasnou pozici za remízu. Vítězíme tedy 4:2, ale výkon musíme do příště zlepšit!
Komentáře již byly uzavřeny.