Autoři: Adam a Zuzana Zrůbkovi
Poslední červencový týden jsme se vypravili poprvé do Pardubic na největší český šachový turnaj Czech Open 2021. Celá akce byla značně dobrodružná, protože my rodiče jsme neměli možnost s kluky strávit osm hracích dnů v místě konání a navíc jsme neměli k dispozici obytné auto, kterým obvykle řešíme bydlení, a museli jsme značně improvizovat.
Vrátili jsme se ke kořenům a vzali s sebou stan. Adama a Dana jsme v sobotu vysadili v kulturním centru IDEON, kde turnaj probíhal, a jeli zajistit bydlení na následující dvě noci. První problém nastal hned po vybalení stanu po mnoha letech z obalu. Nebyly v něm pruty. Naštěstí dobří lidé se stále najdou, bývalý kolega z práce žijící poblíž Pardubic nás půjčením svého stanu zachránil. Obě noci ve stanu nám ale důkladně propršely. V kempu jsme nebyli z turnaje sami, potkali jsme tam další dvě rodiny z Jezdců Jundrov a velkou německou šachovou výpravu.
V pondělí jsme bivakování ukončili s tím, že další dny pokryjeme dojížděním žlutým vlakem. Za účelem zjednodušení pohybu mezi nádražím a IDEONem jsme nechali u stojanů na nádraží v Pardubicích tři kola. V úterý jel s kluky tatínek, ve středu jeli do Pardubic sami, ale maminka za nimi později dorazila, aby se s nimi večer vrátila, ve čtvrtek měl mít službu dědeček, ale bohužel onemocněl, tudíž nezbylo, než kluky vyslat samotné tam i zpět, a v pátek už byli ostřílení, takže nebyl důvod doprovodu. Vždy jsme jen napjatě seděli u počítače a čekali na telefonát, abychom okamžitě koupili první možné jízdenky domů. Vzhledem k tomu, že se vždy hrálo od 16 hodin, byly návraty dost pozdní, ale na druhou stranu bylo možné ráno vyspávat.
V sobotu jsme sbalili opět stan, tentokrát i s pruty, a vydali se znovu autem do Pardubic. Cesta v letní sobotu po obědě trvala víc než dvě a půl hodiny, začátek poslední partie jsme nestihli o cca 15 minut. Na náladě nám to rozhodně nepřidalo, o to víc si ceníme výsledku obou kluků v posledních partiích turnaje. Další noc ve stanu nám opět propršela. Nicméně byla poslední, už následovalo jen vyhlášení výsledků a naložení kol na nádraží – kupodivu tam bez úhony celý týden vydržela.
Než se dostanu k tomu zásadnímu, tedy popisu hry kluků, zmíním ještě aktivity, které jsme s turnajem spojili. V pondělí jsme dopoledne v době čekání na uschnutí půjčeného stanu vyrazili do Hradce Králové. Nachází se tam showroom výrobce klavírů Petrof, krásné prostory s vystavenými piany a pianiny, na které si návštěvníci mohou zahrát. Strávili jsme tam asi hodinu, než si kluci klavíry užili. V neděli po vyhlášení výsledků jsme navštívili Aquacentrum Pardubice přímo vedle IDEONu. Atrakce v podobě lezecké stěny nad bazénem, tobogánu nebo divoké řeky byly příjemnou změnou po týdenním sezení nad šachovnicemi. Procházky a projížďky na kole po Pardubicích pak program příjemně doplnily.
A teď už k šachům.
Dan
V první partii hrál Dan s pátým nasazeným, Petrem Kvapilem z SK Bohemia Pardubice. Partie byla po celou dobu vyrovnaná, v koncovce měl pan Kvapil malou výhodu, ale nevyužil ji a Danovi nabídl remízu, která byla přijata.
V neděli následovala jako v jediný den dvě kola, dopoledne i odpoledne se hrálo. Ve druhém kole hrál Dan s Petrem Weissem z klubu Šachy Povrly. Dan byl trochu pasivní, soupeř napadal jeho pěšce a nakonec je Dan už nedokázal pokrýt a podlehl.
Odpoledne v další partii udělal Dan hned z počátku chybu, přišel zbytečně o pěšce, ale v koncovce dokázal udržet volného pěšce věží a remizovat.
Čtvrtá partie s Mykhalilem Sivakem byla poměrně rychlá. Soupeř ztratil postupně tři pěšce, Dan prosadil dva své volné pěšce a soupeř se vzdal.
S bratrem svého soupeře z druhé partie, Pavlem Weissem, hrál Dan svou dosud nejdelší partii, téměř čtyři hodiny bojoval. V koncovce jej ale čtvrtý nasazený hráč v souboji střelce proti jezdci přehrál, byl u Danova pěšce králem dříve, než si jej Dan stihl pokrýt, a pěšce prosadil do dámy.
Následovala středeční partie proti Arsenii Krylovi. V rychlé partii měl Dan proti mladšímu soupeři navrch, posbíral mu pěšce, zaútočil a soupeř se ubránit nedokázal, ztratil figuru a vzdal se.
V sedmé partii proti německé soupeřce Dan celou partii útočil, obětoval střelce za dva pěšce, soupeřka se sice ubránila, ale v koncovce měl Dan na křídle tři pěšce a krále, což proti jejímu králi a jezdci obstálo, Dan své pěšce prosadil a výhru si nenechal uniknout, hned druhým tahem získanou dámou dal mat.
Předposlední partii sehrál Dan proti izraelskému hráči. Izay Bezrodny od začátku útočil, nicméně udělal chybu, ztratil střelce, zkusil na Dana past, obětoval věž a věřil, že Dan si situace nevšimne, věž vezme a dostane mat. Dan si však situaci pohlídal, povyměňoval figury a soupeři nezbylo za stavu, kdy měl Dan o věž víc, partii vzdát.
V poslední partii s rumunským hráčem Stefanu-Razvanu Mateiovi byl Dan vystaven pro něj neznámé variantě Sicilské obrany. I přesto, že si nebyl jistý, jak efektivně útočit, bojoval a partii dovedl až do stavu, kdy soupeř nabídl remízu.
S 5 a 1/2 body tak Dan skončil jako 65. nasazený na 37. místě.
Adam
První partii hrál Adam jako 46. nasazený na 46. šachovnici. Jeho německý soupeř Kurdo Hamad získal ze začátku partie pěšce, ale pak si nepohlídal Adamovu hrozbu odtahu, ztratil střelce a s ním i naději na výhru první partie.
Hned z kraje 2. partie (v 9. tahu) udělal 4. nasazený Tomáš Vrzal chybu, při níž přehlédl jednoduchou oběť střelce a následnou ztrátu pěšce. Ve 27. tahu nabídl soupeř v zablokované pozici remízu, ale Adam ji nepřijal. Soupeř po chvíli pozici sám otevřel a postavil velmi silného jezdce na e4. Adam chtěl partii vyhrát, a proto začal postupovat pěšci na dámském křídle. Ve chvíli, kdy měl pěšce na 5. řadě, soupeř zvolil jako své pokračování protiútok na královském křídle. Když Adam převedl svého střelce do obrany, černý sebral bílého střelce s tím, že bude hrát koncovku s dámou a věží proti dámě a věži s pěšcem méně. Jenomže po vzetí střelce na f2 Adam vzal pěšce na d5 se šachem a po Kh8 vzal králem na f2 a v koncovce se dvěma pěšci navíc Adam upletl matovou síť a vynutil výměnu dam a zisk dalšího pěšce. Koncovka se třemi pěšci navíc byla po více než 4 hodinách jednoduchou záležitostí.
Ve 3. partii Adam poprvé a naposledy v turnaji prohrál. Se slovinskou soupeřkou ztratil za bílé ve Španělské hře již v 11. tahu pěšce. Dostal se do věžové koncovky, ve které ztratil dalšího pěšce a už se chtěl vzdát. Chvíli ještě zabojoval, pohrozil matem a ten když soupeřka pokryla, získal pěšce. Bohužel na konci partie soupeřka postavila „most“ a partii vyhrála.
Ve 4. kole Adam narazil na Jana Šíleného. Ten první 2 kola vyhrál, ale z následujících 7 kol získal jen půl bodu. Adama překvapil zahájením 1. d4 d5 2. e4. Partie se dostala do koncovky dámy a věže proti dámě a věži a soupeř udělal chybu, ztratil dámu za věž a vzdal se.
V 5. partii hrál Adam s Jaroslavem Mackem. Hrála se Sicilská a Adam za bílé obětoval figuru za útok, pak 2. figuru za ještě větší útok a v centru zmatoval černého krále.
6. partie byla druhou, v níž Adam nevyhrál. S Jiřím Voršílkou se dostali rychle do koncovky, ve které měl Adam o pěšce méně. Po výměně jezdců dal Jiří ještě několik šachů a dohodli se na remíze.
V sedmé partii měl Adam štěstí, že místo remízy získal celý bod. Jeho soupeř Pavel Buk hrál za černé Ruskou. Partie dospěla až do koncovky, kde měl Adam výhodu dvojice střelců. Avšak soupeř ho nikam nepustil a udržel svou pozici. Jenomže protože byl kuřák, chodil pravidelně před budovu a dohromady tím ztratil přes 40 minut. To se mu však po čtyřech a půl hodinách hry nevyplatilo, když v naprosto remízové pozici zapomněl zmáčknout hodiny a prohrál na čas. Svou chybu ale uznal a s úsměvem na tváři odešel z téměř prázdného sálu.
V předposlední partii s Petrem Jouzou došla hra po 17 tazích do koncovky. V ní Adam získal pěšce, ale v časové tísni tuhle výhodu neproměnil a přijal soupeřovu nabídku remízy.
V poslední partii hrál Adam s rumunským soupeřem Stefanem Covacim. Brzy Adam vyměnil dámy a vytvořil soupeři izolovaného dvojpěšce na e-sloupci. Ve 20. tahu nabídl Stefan Covaci remízu. Kdyby ji Adam přijal, skončil by na 11. místě a naopak Stefan Covaci by byl 2. Adam proto remízu odmítl. O 3 tahy později soupeř zahrál věží na d2 s tím, že bude útočit po 2. řadě. Jenomže přehlédl tah Sh7 a vzdal se, protože po Kxh7 by Adam vzal věží věž na f8 a měl by kvalitu navíc.
Adam skončil se sedmi body na krásném 4. místě, přičemž vítěz turnaje C získal plný počet bodů, 9 z 9, a hráči na 2. až 4. místě měli všichni 7 bodů a rozhodovalo pomocné hodnocení.
Celkové pořadí a výsledky jednotlivých kol zde.
Komentáře již byly uzavřeny.